Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2019 r.

W okolicach połowy sierpnia tego roku ministerstwo rolnictwa podjęło się konsultacji publicznych na temat nowego projektu ustawy, dotyczącego wartości zwrotu akcyzy, która zawarta jest w cenie oleju napędowego (ON). Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski jeszcze w lipcu wspominał, że podany limit zwrotu ma wzrosnąć do granic 86 zł do 100 za 1 ha. Niniejsza ustawa ma dokładnie określać sposób, w jaki zostanie wyliczona niniejsza wartość, ale podaje też inne zmiany w zakresie dopłat dla sektora rolniczego w Polsce.

Dalsze niuanse w ustawie

Wchodząca od nowego roku ustawa jasno ustala czynniki, jakie będą wpływać na wysokość podanej dopłaty dla rolników. Według niej będzie ona wynikała z:
• ilości zużytego przez rolnika paliwa;
• liczby użytków rolnych, na których rolnik prowadzi produkcję rolną;
• rocznej wartości zużycia paliwa w odniesieniu do 1 ha;
• stawki zwrotu akcyzy za olej napędowy, która jest zawsze określana przez rząd pod koniec roku.

Aktualnie przysługująca rolnikom stawka wynosi 1 zł za 1 list ON. Wedle następującej ustawy jej wysokość w 2019 r. zostanie podniesiona do 100 zł zwrotu akcyzy za każdy 1 ha użytków rolnych.

Wsparcie finansowe nie tylko dla rolników

Przyglądając się bliżej zapiskom projektu ustawy, można znaleźć także te, mówiące o wydzieleniu dodatkowych środków dla producentów mleka czy hodowców bydła. Nie licząc 100 zł przysługujących im za każdy hektar użytków rolnych, według przyjętych ustaleń, będą mogli oni także się ubiegać o dodatkowe środki do paliwa, który wykorzystują podczas hodowli i chowie bydła. Nie będą jednak mogli się ubiegać o zwrot akcyzy za ON, wykorzystanej Na tej podstawie na limit zwrotu podatku akcyzowego za ON będzie się składał iloczyn kilku liczb:
1. 30;
2. wysokości stawki zwrotu akcyzy za ON, jaka jest ustalana przez rząd;
3. średniej ilości bydła, hodowanej przez rolnika.

Trzeba zaznaczyć, że owa liczba zwierząt hodowlanych będzie liczona na podstawie dużych jednostek przeliczeniowych, czyli DJP. W rezultacie hodowca bydła otrzyma za każdy 1 DJP dopłatę do oleju napędowego o wartości 30 zł. By jednak otrzymać ją, rolnicy muszą spełnić wszelkie wymagane formalności – od dokumentów potwierdzających średnią liczbę, jaka była za poprzedni rok zaczynając, kończąc na fakturach, bądź ich kopiach, które wykazują wcześniejszy zakup paliwa.

Pomoc doradcza biura rachunkowego Vattax

Chcąc pomóc rolnikom w otrzymaniu przysługujących im należności, nasze biuro rachunkowe służy pomocą doradczą. Vattax udzielając wsparcia w zakresie prawa administracyjnego, a także finansowego, rozwieje wszelkie wątpliwości podmiotów gospodarczych. Postaw na usługę znanych i cenionych fachowców od rachunkowości.

Obsługa księgowa
Obsługa księgowa

Pełna i Uproszczona Księgowość, Ewidencja VAT, Deklaracje INTRASTAT

Usługi kadrowo-płacowe
Usługi kadrowo-płacowe

Outsourcing Płac, Outsourcing Kadr, Pulpit Zdalny Pracownika i Kierownika

Doradztwo podatkowe
Doradztwo podatkowe

Wsparcie Podatkowe, Bezpieczeństwo Finansowe, Optymalizacja Zobowiązań

Audyt
Audyt

Badanie Sprawozdań Finansowych, Audyt Podatkowy, Audyt Płacowy, Audyt Kadrowy

BackOffice
BackOffice

Wirtualne Biuro, Administracji, Archiwizacji Dokumentów

Usługi IT
Usługi IT

Outsourcing Usług IT, Wdrożenia Active Directory, Wdrożenia Oprogramowania

Doradztwo prawne
Doradztwo prawne

Outsourcing Funkcji ABI, Prawo Pracy, Prawo Gospodarcze, Windykacje

Doradztwo finansowe
Doradztwo finansowe

Leasing, Analiza Finansowa, Business Plany, Doradztwo Kredytowe

Nowelizacja ustawy o stawkach VAT

Pod koniec listopada 2018 została przyjęta przez sejm nowelizacja ustawy dotycząca stawek VAT. Jej treść zakłada wydłużenie obowiązywania podanych wysokości stawek (23% i 8%) przez kolejny rok, a więc do końca roku 2019. Należy zaznaczyć, że decyzja o zmianie (a raczej jej braku) przypadła na sam koniec aktualnie obowiązujących przepisów, mówiących, że podwyższone stawki VAT będą wiążące tylko do końca tego roku.

Szczegóły dotyczące przedłużenia okresu obowiązywania podwyższonych stawek VAT

Przyjęte przez zdecydowaną większość parlamentarzystów zmiany, obejmują zarówno utrzymanie stawek 23% i 8%, jak i wysokości stawki ryczałtu dla podatników, którzy świadczą usługi taksówek osobowych (4%) oraz wysokości stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników (7%). Ustalone pułapy stawek będą obowiązywały od 1 stycznia 2019 r. do końca roku. Wraz z przyjęciem i przedłużeniem podanych stawek mają iść zobowiązania. Ponieważ powrót do stawek 22% i 7% jest uzależniony od uzyskania wskazanych w ustawie wskaźników relacji długu publicznego do PKB oraz deficytu finansów publicznych z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że obniżenie stawek może być możliwe za rok.

Ustawa utrzymująca stawki VAT na dotychczasowym poziomie jest odpowiednio merytorycznie uzasadniona. Chęć uszczelniania polskiego systemu podatku VAT, redukcja nadużyć i oszustw, jakie się pojawiają, czy eliminacja czynników powodujących zakłócenia konkurencji na rynku są głównymi argumentami przedstawionymi za przedłużeniem obowiązywania podniesionych stawek VAT o kolejny rok kalendarzowy.

Vattax – pomoc, która pozbawi Was wszelkich wątpliwości

Wszelkie zawirowania i decyzje związane z podwyższaniem czy obniżaniem podatków VAT to uciążliwość dla przedsiębiorców. W celu zapoznania się z aktualnie obowiązującymi przepisami warto się udać po pomoc do specjalisty. Biuro rachunkowe Vattax służy specjalistycznym doradztwem, nie tylko w zakresie prawa finansowego, ale także prawa pracy czy przepisów związanych ściśle z administracją. Postaw na zaufanych fachowców i bądź zawsze na bieżąco.


Fatal error: Cannot redeclare createBox() (previously declared in /wp-content/themes/adimo/functions.php:271) in /wp-content/themes/adimo/functions.php on line 271