Split payment 2018 – czym jest i jakie zmiany czekają podatników.

Rok 2018 obfituje w liczne zmiany w zakresie rachunkowości, jak i opodatkowania. Do jednej z największych należy planowany przez Ministerstwo Finansów model podzielonej płatności podatku VAT (dla wszystkich usług i towarów), wprowadzając go na stałe do systemu podatkowego. Zmiana ta uchodzi za nietuzinkowy eksperyment, gdyż Polska jest pierwszym krajem na świecie, która decyduje się na taki krok. Czym dokładnie jest ta metoda i jakie dokładnie zmiany obejmą podatników w 2018 roku?

Cechy i działanie split payment

Od 1 lipca 2018 roku polscy podatnicy będą mieć możliwość rozliczenia podatku VAT na podstawie nowych zasad opodatkowania. Charakter działania koncentruje się na wprowadzeniu nowego polecenia przelewu – w kwocie netto i w kwocie VAT na rzecz sprzedawcy. Rezultatem korzystania z takiej metody płatności jest uzyskanie całej kwoty podatku, bądź jej części, jaka wynika z danych faktury, która dokonywana jest na rachunek VAT. Zbliżony schemat uiszczenia płatności występuje w przypadku zapłaty wartości sprzedaży netto (cała lub część kwoty), wedle otrzymanej faktury.

Tego typu zawirowania wynikają z możliwości rezygnacji nabywcy z dzielenia płatności. To jaka wartość, cała czy częściowa będzie zapłacona, zależy wyłącznie od jego decyzji.

Ważną informacją dla nabywców jest fakt, że zapłaty wykonywane za pomocą mechanizmu split payment będą przebiegały w postaci polskich złotych, używając komunikatu przelewu, gdzie należy wskazać dane z faktury.

W zależności od podjęcia decyzji płatności będą wyszczególnione opcje, które wynikają z całości lub części kwoty do uiszczenia oraz wyboru wartości sprzedaży brutto, bądź kwoty podatku wynikającej z faktury. Dane faktury obejmują numer, w zależności od wyboru: faktury, na którą dokonywana jest płatność lub za pomocą którego zidentyfikowany jest dostawca towaru czy usługodawca. Po dokonaniu przelewu po stronie osoby sprzedawcy nastąpi ustalony podział przelewanych pieniędzy na rachunek VAT i na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa.

Istotną kwestią, jaką należy nadmienić, jest ograniczenie nałożone na sprzedawcę (w wyniku podzielonej płatności) dotyczące dysponowania przez niego należnym podatkiem VAT. Kwota ta ma być wyłącznie przechowywana w ramach prowadzenia rozliczeń VAT. W przypadku, gdyby usługodawca/sprzedawca chciałby przeznaczyć środki te na inne cele, będzie musiał wpierw uzyskać zgodę ze strony organów podatkowych.

Biuro rachunkowe Vattax wyjaśni wszelkie nieścisłości

Metoda podzielonej płatności (split payment) może pełnić nie do końca zrozumiałą kwestię, ze względu na swoją specyfikę,4 rozróżniania płatności oraz dzielenia ich kwot. W ramach tego, profesjonaliści od spraw księgowych i rachunkowych z firmy Vattax, pomogą ci we wszystkich niedogodnościach, dostarczając wiedzy dotyczącej metody split payment. Zgłoś się do Vattax i skorzystaj z pomocy specjalistów do spraw finansów.