Wiążąca informacja stawkowa (WIS) 2019/2020

Wraz z opublikowanym 9 listopada 2018 r. projektem nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, przewidywana jest tzw. wiążąca informacja stawkowa (WIS) w zakresie VAT. Najwcześniej podatnicy będą mogli ją otrzymać 1 lipca 2019 r. Warto jednak podkreślić, że WIS-y uzyskane przed 1 stycznia 2020 będą dopiero obowiązywać podatników wraz z wejściem 2020 roku.

Czym jest wiążąca informacja stawkowa?

Dla wielu osób to pojęcie jest jeszcze nieznane i mało zrozumiałe. Wedle założeń i projektu ustawy WIS ma stanowić nową instytucję w podatku VAT, która w spójny sposób łączy zalety i praktyczne zastosowanie opinii klasyfikacyjnych ZUS z indywidualnymi interpretacjami podatkowymi w zakresie stawek VAT, odnoszące się do wyszczególnionych usług oraz towarów. Wiążące informacje stawkowe będą wydawane w formie decyzji administracyjnych przez dyrektora izby administracji skarbowej, który to będzie wyznaczany przez Ministra Finansów.

W ramach omawianej instytucji podatku VAT będą zawarte następujące informacje:

  • opis towaru lub usługi, które stanowią przedmiot decyzji;

  • klasyfikacja usługi wg działu, grupy, klasy, kategorii,
    podkategorii albo jak w przypadku towarów, jeszcze ze względu na
    kod Nomenklatury Scalonej (CN);

  • stawka VAT przysługująca danemu towarowi lub usłudze;

  • pozycja PKWiU.

Podatnicy będą mogli skorzystać z WIS również przy stosowaniu przepisów, jakie dotyczą VAT, ale są określane przez stawki VAT i przywoływane w ramach klasyfikacji statystycznej. Mogą więc wykorzystać wiążące informacje stawkowe na potrzeby takie jak:

– zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej;

– zwolnienia podmiotowego;

– opodatkowania VAT transakcji w ramach odwróconego obciążenia;

– stosowania instytucji odpowiedzialności solidarnej.

Kto może uzyskać WIS?

Na podstawie projektu nowelizacji ustawy z 9 listopada 2018 r. na odpowiedni wniosek, którego wzór rozporządził sam minister finansów, o wiążącą informację spadkową mogą ubiegać się osoby, które:

1) zamawiają w rozumieniu ustawy z 29 stycznia 2004 r, a więc wedle prawa zamówień publicznych w takim zakresie, mającym wpływ na sposób obliczenia ceny;

2) posiadają numer identyfikacji podatkowej NIP, przeprowadzające krajową dostawę towarów, importują towary lub dokonują tego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także podatnicy, którzy są zobowiązani do rozliczenia podatku, nieposiadający swej siedziby działalności gospodarczej lub osoby bez stałego miejsca prowadzenia owej działalności na terenie Polski.


Regulacje w podatkach i stawkach VAT – nieoceniona pomoc biura Vattax

Większą ilość informacji oraz dalsze szczegóły dotyczące wiążącej informacji stawkowej WIS możesz uzyskać od zaufanych specjalistów z biura rachunkowego Vattax. Otrzymując fachową pomoc doradczą w zakresie finansów i potrzebnej dokumentacji, możesz ubiegać się o aktualne udogodnienia i świadczenia, które Tobie przysługują.