Akcelerator – co to takiego, jak działa?

Chcesz otworzyć swój biznes, ale nie wiesz, od czego zacząć? Z pomocą może przyjść akcelerator biznesu. Programy wsparcia dla przedsiębiorców i start-upów bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, w Europie zaczynają dopiero zyskiwać na popularności. Czym jest akcelerator biznesu, co możesz dzięki niemu zyskać i czym różni się od inkubatora biznesu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu.

Akcelerator biznesu — co to?

Akceleratory biznesu to programy udzielające merytorycznego, prawnego i organizacyjnego wsparcia przedsiębiorcom zakładającym lub już posiadającym swoją firmę. Akcelerator to pojęcie wywodzące się z fizyki i w założeniu ma przyspieszać ruch naładowanych cząsteczek poprzez dodawanie im dodatkowej energii. Na tej samej zasadzie działają akceleratory biznesu, przyspieszając rozwój firm oraz działając na korzyść jej rozwoju. Zaletą akceleratorów biznesu jest łatwość w zgłaszaniu się do programów oraz sama forma, czyli relacja przedsiebiorca – mentorzy przebiegająca w przyjaznej atmosferze.

Akceleratory przedsiębiorczości — jak działają?

Akceleratory biznesu są szczególnie pomocne w rozpoczęciu działalności i wprowadzeniu start-upu na rynek. Opierają się na mentoringu, prowadząc przedsiębiorców przez kolejne etapy zakładania i prowadzenia własnej firmy. Początkujący przedsiębiorcy uczą się jak w wydajny sposób zarządzać firmą oraz zapobiegać ewentualnym kryzysom w przyszłości, tak aby mogli jak najlepiej poradzić sobie na rynku. Akceleratory biznesu skierowane są przede wszystkim dla bardzo młodych podmiotów, prowadzonych przez studentów lub absolwentów szkół wyższych. Zazwyczaj pomysł na biznes jest jeszcze w fazie twórczej, jednak młody wiek osób biorący udział w tych programach zapewnia niesamowity poziom kreatywności, co dobrze rokuje jeśli chodzi o powstanie bardzo dobrych idei biznesowych.

Akceleratory biznesu — czy warto?

Jeśli jesteś młodą osobą, która zastanawia się nad wprowadzeniem swojego pomysłu na biznes w życie, akcelerator biznesu może być ciekawą i obiecującą opcją. Osoby początkujące zazwyczaj nie posiadają jeszcze eksperckiej wiedzy na temat prowadzenia swojego biznesu, a także funduszów na rozpoczęcie własnej działalności, dlatego wsparcie finansowe oraz pomoc mentorów może okazać się kluczowa. Korzystając z akceleratora przedsiębiorczości, możesz liczyć na początkowe wsparcie finansowe dla pierwszych etapów działalności, pomocy w założeniu działalności gospodarczej i dopełnieniu wszystkich formalności z tym związanych, pomocy prawnej, a także dostępu do przydatnych programów, serwerów i aplikacji usprawniających działanie firmy. W normalnych warunkach młodzi przedsiębiorcy musieliby szukać informacji czy dostępu do tych udogodnień na własną rękę, co z pewnością wydłuża wszystkie procedury i odracza w czasie właściwe rozpoczęcie własnej działalności.

 

Akceleratory biznesu — gdzie szukać?

W Polsce akceleratory biznesu dopiero się rozwijają. Znaczna większość funkcjonuje w ramach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, jednak znajdą się również programy działające lokalnie. Swoje autorskie programy akceleracyjne stworzyło również wiele firm ubezpieczeniowych, a także sieci telekomunikacyjne. Warte uwagi są również akceleratory biznesu oferowane przez uczelnie, zwłaszcza jeśli jeszcze studiujesz. Jeśli chcesz przejrzeć jak największą ofertę akceleratorów biznesu, najlepiej na bieżąco szukać informacji na ich temat w internecie.

Różnica pomiędzy akceleratorem a inkubatorem biznesu

Akceleratory i inkubatory biznesu mają z założenia ten sam cel, czyli pomoc młodym osobom w stworzeniu i rozwinięciu swojego biznesu. Różnią się jednak pod kilkoma względami. Przede wszystkim wsparcie udzielane przez inkubatory biznesy jest dłuższe i może trwać nawet do kilku lat, podczas gdy w przypadku akceleratorów biznesu są to 3-4 miesiące. Akceleratory mają również mniej sformalizowaną formę pomocy, ze względu na działania mentoringowe, a także wymagają mniej działań urzędowych. Znaczącą różnicą w działaniu inkubatorów i akceleratorów biznesu jest jednak faza rozwoju projektu. Inkubator będzie przydatny jeśli projekt jest jeszcze w fazie pomysłu, zapewniając pomoc logistyczną i edukacyjną. Z kolei akcelerator biznesu kierowany jest do już zaawansowanych projektów, pomagając im wejść na rynek i utrzymać się na nim. Z tego względu w przypadku akceleratorów biznesu możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego, które jest zdecydowanie rzadsze w przypadku inkubatorów przedsiębiorczości.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się być pomocny.