Co Jednolity Plik Kontrolny oznacza dla przedsiębiorstwa?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) – pod tym pojęciem, które na pierwszy rzut oka może wydawać się nieprzyjazne, kryją się dane z ewidencji i rejestrów prowadzonych przez przedsiębiorcę w formie elektronicznej. Ministerstwo Finansów wprowadzając Jednolity Plik Kontrolny, chce umożliwić podatnikom przekazywanie informacji organom podatkowym w formie elektronicznej. Ma to na celu skrócenie czasu wykonywanych czynności, zmniejszenie ich uciążliwości oraz ograniczenie kosztów.

Do 2018 roku mali przedsiębiorcy oraz jednoosobowe działalności gospodarcze nie miały obowiązku przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego. Wraz z rozpoczęciem tego roku, sytuacja ta uległa zmianie – każdy przedsiębiorca, niezależnie od rozmiaru prowadzonej działalności, ma obowiązek przygotowywania oraz przesyłania JPK. Warto więc zapoznać się z tym zagadnieniem, aby wiedzieć dokładnie, czego oczekuje od nas urząd.

Jednolity Plik Kontrolny składa się z siedmiu struktur, jakimi są: księgi rachunkowe (JPK_KR), wyciąg bankowy (JPK_WB), magazyn (JPK_MAG), ewidencje zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), faktura VAT (JPK_FA), podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR) oraz ewidencja przychodów (JPK_EWP).

Jedyną ze struktur, jaką należy przesyłać do urzędu bez wezwania organu podatkowego, jest JPK_VAT. Dane te przedsiębiorcy mają obowiązek przesyłać co miesiąc, do 25 dnia kolejnego miesiąca – bez względu na to, czy rozliczają się z podatku VAT miesięcznie, czy kwartalnie.

Wyżej wspomniano o udogodnieniach, jakie przynosi Jednolity Plik Kontrolny. Należy jednak pamiętać, że jego przesyłanie jest obowiązkiem, który – jak każdy inny – niesie za sobą konsekwencje w przypadku, gdy rzeczonego obowiązku nie wypełnimy. Kara, jaka grozi za niezłożenie pliku JPK_VAT to grzywna za udaremnienie lub utrudnienie wykonania czynności służbowej w wysokości do 720 stawek dziennych. Taka kara nakładana będzie przez sąd w postępowaniu karnoskarbowym. Nie warto zatem zwlekać z wypełnieniem tego obowiązku.

Jeżeli kwestie związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym wydają się skomplikowane, warto zwrócić się po pomoc do specjalistów. Firma Vattax pomoże rozwiązać wszelkie wątpliwości, oferując między innymi usługi doradztwa podatkowego i obsługi księgowej. Nie wahaj się – zadbaj o księgowość Twojej działalności już dziś!