Czy przedsiębiorstwa faktycznie muszą bać się kolejnego lockdownu?

przedsiębiorcy a lockdown

Przedsiębiorstwa, a wiosenny lockdown

Pandemia koronawirusa zaskoczyła wszystkich. Pojawienie się jej wymusiło sporo zmian. Wielu przedsiębiorców postanowiło wysłać swoich pracowników na home office, niektóre firmy zmuszone były się zamknąć, a szkoły i uczelnie przerzuciły się na nauczanie zdalne. Część zmian, które zostały wprowadzone wiosną, trwa do dziś. Mnóstwo przedsiębiorstw, których działalność na czas wiosennego lockdownu była zawieszona miało później niemałe problemy, aby “wyjść na prostą”. Branże, które najbardziej ucierpiały podczas lockdownu, to na przykład fryzjerstwo, transport, gastronomia, edukacja pozaszkolna, turystyka czy kultura i sztuka.

Czy kolejny lockdown wisi w powietrzu?

Od kilku tygodni słyszy się informacje o kolejnym lockdownie. Z dnia na dzień, rejestrowana jest także coraz większa liczba zakażeń koronawirusem. Wielkimi krokami zbliża się zima, dni są chłodniejsze, a pogoda sprzyja przeziębieniom, nic więc nic dziwnego, że wiele osób choruje, w tym także na COVID-19. W tym sezonie, po prostu łatwo jest się zarazić – zwykłym przeziębieniem, jak i koronawirusem. Stąd też mowa o kolejnym lockdownie. Według rządu, pomógłby on w opanowaniu liczby zakażeń. Jednak następny lockdown, po raz kolejny uderzyłby w wiele firm, z których nie każda będzie w stanie poradzić sobie z ponownym zawieszeniem działalności. Część przedsiębiorstw nie będzie w stanie opłacić pracowników czy uiścić innych opłat, takich jak czynsz.

W jaki sposób przedsiębiorstwa mogą się zabezpieczyć?

Właściciele małych, średnich, jak i dużych firm powinni skorzystać z przysługującego im wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. Najnowsza inicjatywami rządu – Tarcza 6.0 czeka obecnie na podpis Prezydenta. Z jej szczegółami można zapoznać się tutaj:
Tarcza branżowa – Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Oprócz korzystania ze wsparcia, firmy starają się dostosować do istniejącej sytuacji. Ponieważ klienci w znacznie większym stopniu korzystają obecnie z możliwości zakupu zarówno produktów jak i usług przez internet, wiele firm w przyśpieszonym tempie wdraża również rozwiązania związane z e-commerce.
Grupa Vattax służy swoim Klientom wsparciem w obszarze przeniesienia działań do internetu. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
Link do formularza kontaktowego.