Działalność nierejestrowana w 2019 roku
Spośród kobiet, jak i mężczyzn znajdą się Ci, którzy będą chcieli dorobić w wyniku odbywania urlopu wychowawczego lub wesprzeć aktualnie otrzymywaną pensję. Jednym z takich sposobów jest pieczenie ciast na zamówienie. Od 30 kwietnia 2018 roku weszły przepisy z ramienia Konstytucji Biznesu, które dają obywatelom taką możliwość. Działalność taka ma jednak swoje ograniczenia i restrykcje, z którymi chętni powinni jak najszybciej się zapoznać.
Warunki jakie należy spełnić, by prowadzić działalność nierejestrowana w 2019 r.
Jako że mówimy o nierejestrowanej formie działalności, trzeba pamiętać, że nie jest ona równoznaczna z brakiem innych wymogów i podlega przepisom płynącym z innych ustaw. Dlatego też z pomocą dla osób chętnych podjęcia się takiego zarobku podaje się im warunki, jakie należy spełnić.
Jeden z nich wiąże się z tym, że prowadzenie, wykonywanie i samo zakończenie działalności nierejestrowanej jest wolne dla każdego obywatela, na równych prawach. Kolejny z warunków dotyczy ściśle przychodu, jaki uzyskuje się z tego rodzaju działalności. Jego wysokość nie powinna przekraczać w miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Na rok 2019 podany limit wynosi dokładnie 1125 zł.
Wśród warunków jakie wiążą się z prowadzeniem działalności nierejestrowanej, należy też wymóg, aby była ona niereglamentowana. W skrócie oznacza to, że przedsiębiorca, aby móc działać, musi uzyskać koncesje, zaświadczenie o wpis w rejestrze lub specjalne zezwolenie.
Co ze zgodą sanepidu na prowadzenie działalności nierejestrowanej?
Żeby móc dobrowolnie działać w tym aspekcie należy również otrzymać zgodę sanepidu. Mała skala przedsięwzięcia nie pełni w tej sprawie wyjątku. Dotyczy to dokładnie następujących branż:
- gastronomii;
- salonów usługowych, takich jak: fryzjerskie czy kosmetyczne;
- sektora spożywczego;
- przedszkoli i żłobków;
- placówek medycznych.
Sama zgoda pidu nie jest równoznaczna z reglamentacją działalności. W takim przypadku trzeba zarejestrować się jako podatnicy VAT i liczyć się z odpowiedzialnością cywilną, wynikającą ze spełnienia warunków dotyczących wytwórstwa oraz wprowadzania do obrotu ogólnego żywności – oczywiście, jeśli osoby te podejmą się pracy polegającej na wyrobie ciast itp.
Chcąc zgłosić się po zgodę sanepidu, trzeba się udać do Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, adekwatnej do miejsca, w jakiej zamierza się założyć działalność. Pracownicy w zależności od placówki udzielą zgody, bądź nie, powołując się interpretacje obowiązujących przepisów oraz faktu, że praktycznie nie jest to możliwe np. za sprawą nieprzystosowania lokalu do wymogów sanepidu.
Osoby rozważające podjęcie się działalności nierejestrowanej mogą zgłosić się do specjalistycznego biura rachunkowego Vattax. Powołując się o aktualne informacje i przepisy prawne, będą mogli Tobie doradzić i podpowiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby utrzymać zgodę sanepidu i pozyskać dodatkowego pieniądze w wyniku pieczenia ciast, stylizacji paznokci czy innych tego rodzaju działalności.