Co to jest fundacja i jak działa? 

Fundacja to rodzaj prawnej organizacji pozarządowej. Zasady jej funkcjonowania oparte są na ustawie o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984 roku. Czym dokładnie są fundacje, na jakiej zasadzie funkcjonują i skąd pozyskują pieniądze? Jakie warunki musi spełniać fundacja, by działać zgodnie z prawem?

Czym dokładnie jest fundacja i na jakiej zasadzie działa?

Fundacje to rodzaj organizacji, których istotną cechą jest posiadanie kapitału przeznaczonego na konkretny cel oraz statutu. Najczęściej formowane są w celach społecznych takich jak pomoc społeczna, ochrona środowiska, czy ochrona kultury i sztuki. Co ważne, ten rodzaj organizacji nie posiada członków. Jakie warunki musi spełniać fundacja? Między innymi musi być założona na terenie Polski i wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Może być ona założona przez osoby fizyczne bądź osoby prawne. Co więcej, musi posiadać statut zawierający nazwę, cele oraz zasady funkcjonowania.

W jaki sposób fundacja pozyskuje pieniądze?

Wszystkie dochody pozyskiwane przez fundację poprzez przekazanie darowizny zwolnione są z opłacania podatku dochodowego. W jaki sposób fundacja pozyskuje dochody? Może je otrzymywać w formie darowizny, spadku, zbiórek publicznych lub, w niektórych przypadkach. z nawiązek sądowych.

Fundacje to rodzaj organizacji pozarządowych, które posiadać muszą kapitał i statut zawierający informacje na temat organizacji. Mogą pozyskiwać one środki poprzez przekazywanie darowizn, spadku lub poprzez zbiórki publiczne.