Jak odpowiednio dobrać formę prowadzenia działalności?

jak dobra formę prowadzenia działalności

Wybór odpowiedniej formy działalności to dość skomplikowane zagadnienie — przed założeniem firmy dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług naszej firmy specjalizującej się w doradztwie prawnym. 

Formy prowadzenia działalności

W Polsce obowiązuje wiele form prowadzenia działalności gospodarczej. Do najpopularniejszych sposobów na prowadzenie firmy należą: 

 jednoosobowa działalność gospodarcza — formalności z jej założeniem są stosunkowo niewielkie, poleca się je głównie osobom prowadzącym mało ryzykowną działalność, którym zależy na niskich kosztach prowadzenia działalności.

Oprócz działalności jednoosobowej często wybieraną formą na prowadzenie biznesu jest założenie spółki. Spółka to zrzeszenie osób lub kapitału, którego celem jest prowadzenie działalności gospodarczej. 

Spółka opierająca się głównie na działalności wykonywanej osobiście przez wspólników to spółka osobowaWadą spółek osobowych jest to, że wspólnicy ponoszą pełną odpowiedzialność majątkową za wszystkie jej zobowiązania. Wyróżnia się trzy typy spółek osobowych:

– spółka cywilna — podobnie jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, formalności związane z założeniem spółki cywilnej są niewielkie. Ten typ działalności polecany jest osobom prowadzącym mało ryzykowny biznes, chcącym współpracy opartej na swobodnie ustalonych zasadach,

– spółka jawna — przy jej założeniu konieczna jest rejestracja w KRS. Zakładana najczęściej przez osoby posiadające zaufanych partnerów, którym zależy na wiarygodności i prowadzeniu działalności wpisanej do KRS, 

– spółka komandytowa — założenie spółki tego typu wiąże się ze sporządzeniem umowy spółki w formie aktu notarialnego lub S24. Ten rodzaj działalności wybierają osoby posiadające wiarygodnych partnerów, którym zależy na przejrzystości działań firmy i jej wiarygodności. 

W przypadku, w którym działalność spółki nie zależy od bezpośredniego wkładu wspólników, zakłada się spółkę kapitałową. Zaletą rozwiązań tego typu jest to, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania swoim kapitałem. Wyróżnia się dwa rodzaje spółek kapitałowych:

– spółka z ograniczoną odpowiedzialnością — zarejestrowanie spółki tego typu wymaga dopięcia sporych formalności. Przy jej zakładaniu niezbędnym jest również posiadanie obszernej wiedzy prawnej, lub skorzystanie z usług prawnika,

spółka akcyjna — jej założenie wiąże się ze sporymi formalnościami. Polecana osobom prowadzącym firmy o dużym obrocie. 

Wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności — co wziąć pod uwagę?

Przy podejmowaniu decyzji o formie prowadzenia działalności należy pamiętać o kilku istotnych czynnikach. Do najważniejszych wytycznych wpływających na wybór formy działalności zalicza się między innymi: rodzaj oraz skalę działalności, liczbę wspólników, formę opodatkowania, rodzaj prowadzonej księgowości, wymagania, które trzeba spełnić przy zakładaniu firmy, a także wielkość posiadanego kapitału

Pomoc prawna przy zakładaniu spółki — gdzie się zgłosić?

Osoby, które nie dysponują wiedzą potrzebną do samodzielnego założenia spółki, koniecznie powinny zgłosić się po pomoc do specjalistów. Dzięki usługom firm takich jak nasza dziecinnie proste okaże się nie tylko samo założenie firmy, ale także jej sprawne prowadzenie. Firma oprócz kompleksowej pomocy w zakresie prawa pracy czy prawa korporacyjnego, oferuje także kompleksowe usługi HR oraz nowoczesne rozwiązania takie jak wirtualne biuro, czy outsourcing usług IT.