Księgowość u klienta

ksiegowosc u klikenta

Każda firma, niezależnie od swojej wielkości czy liczby pracowników, musi zatrudnić osoby umiejące zająć się rachunkowością, obliczeniem wszystkich kwestii związanych z deklaracjami podatkowymi i rozliczaniem się względem Państwa. Praktyka pokazuje jednak, że mikro i małe przedsiębiorstwa niekoniecznie stać na utrzymywanie wewnętrznego działu księgowości. Jakie są wobec tego najlepsze rozwiązania tego problemu?

Jednoznacznie można stwierdzić, że najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest podjęcie współpracy z zewnętrzną firmą, która poprowadzi księgowość u klienta. Jest to tak zwany outsourcing, który polega na wyodrębnieniu z przedsiębiorstwa pewnych realizowanych samodzielnie funkcji i oddanie ich w ręce zewnętrznej firmy. Właśnie taką formą działań zajmuje się Vattax, zatrudniający specjalistów mogących poprowadzić zewnętrzną księgowość u klienta.

Należy jednak udzielić odpowiedzi na pytania – jak właściwie wygląda prowadzenie księgowości na zewnątrz firmy? Czy może działać to faktycznie na korzyść przedsiębiorcy, który zdecyduje się na ten krok? Okazuje się, że tak w istocie jest. Przedsiębiorcy z małych firm zyskują znacznie większe korzyści, decydując się na stałą współpracę z biurem rachunkowym.

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na znaczną redukcję kosztów w firmie, co już samo w sobie powinno być motorem napędowym do przedsięwzięć związanych z decyzją o outsourcingu.
Redukcja ta jest możliwa dzięki kilku prostym zmianom – przedsiębiorstwo zlecając działania na zewnątrz, pozbywa się tak naprawdę kosztów związanych z utrzymaniem działu. Dzięki temu nie ponosi już wydatków na:
– utrzymanie większej przestrzeni biurowej,
– comiesięczną pensję dla pracowników,
– koszty eksploatacji biura, w tym urządzeń biurowych,
– szkolenia pracownicze,
– ponoszenie kosztów związanych z systemami informatycznymi i ich bezpieczeństwem.

Wszystko to zmienia się w mniejszą kwotę, którą firma płaci Vattaxowi, w zamian za swoje usługi. Rozwiązanie to staje się więc nie tylko korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, ale jest również bezpieczne – firma zewnętrzna musi przestrzegać zasad bezpieczeństwa i ochraniać dane swoich klientów, aby nie trafiły w niepowołane ręce. Bardzo ważnym jest również fakt, że klienci Vattaxu zwolnieni są z odpowiedzialności prawnej, albowiem przejmuje ją na siebie usługodawca.

Jak jednak wygląda tak prowadzona księgowość w praktyce? Vattax może pracować zarówno na własnym systemie, jak i tym udostępnionym przez klienta. Zakres działań, jaki mieści się w ramach usługi, obejmuje między innymi prowadzenie ksiąg rachunkowych, kontrolę należności i zobowiązań klienta, przygotowywanie ewidencji VAT oraz deklaracji INTRASTAT, oraz wiele więcej. Vattax jest pod tym względem elastyczny, oferując zarówno uproszczoną, jak i pełną księgowość swoim partnerom. Co ważne, obsługa nie ogranicza się wyłącznie do języka polskiego, ale również niemieckiego i angielskiego – bardzo przydatna możliwość, jeżeli nasze przedsiębiorstwo prowadzi zagraniczne interesy.

Prowadzona księgowość u klienta staje się więc bardzo wygodna i w praktyce – tania i bezpieczna. Korzystanie z tego typu usługi zdecydowanie opłaci się małym i średnim przedsiębiorstwom, które nie dysponują wystarczającą ilością środków, aby móc prowadzić własny dział księgowości.