Nowelizacja ustawy o stawkach VAT

Pod koniec listopada 2018 została przyjęta przez sejm nowelizacja ustawy dotycząca stawek VAT. Jej treść zakłada wydłużenie obowiązywania podanych wysokości stawek (23% i 8%) przez kolejny rok, a więc do końca roku 2019. Należy zaznaczyć, że decyzja o zmianie (a raczej jej braku) przypadła na sam koniec aktualnie obowiązujących przepisów, mówiących, że podwyższone stawki VAT będą wiążące tylko do końca tego roku.

Szczegóły dotyczące przedłużenia okresu obowiązywania podwyższonych stawek VAT

Przyjęte przez zdecydowaną większość parlamentarzystów zmiany, obejmują zarówno utrzymanie stawek 23% i 8%, jak i wysokości stawki ryczałtu dla podatników, którzy świadczą usługi taksówek osobowych (4%) oraz wysokości stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników (7%). Ustalone pułapy stawek będą obowiązywały od 1 stycznia 2019 r. do końca roku. Wraz z przyjęciem i przedłużeniem podanych stawek mają iść zobowiązania. Ponieważ powrót do stawek 22% i 7% jest uzależniony od uzyskania wskazanych w ustawie wskaźników relacji długu publicznego do PKB oraz deficytu finansów publicznych z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że obniżenie stawek może być możliwe za rok.

Ustawa utrzymująca stawki VAT na dotychczasowym poziomie jest odpowiednio merytorycznie uzasadniona. Chęć uszczelniania polskiego systemu podatku VAT, redukcja nadużyć i oszustw, jakie się pojawiają, czy eliminacja czynników powodujących zakłócenia konkurencji na rynku są głównymi argumentami przedstawionymi za przedłużeniem obowiązywania podniesionych stawek VAT o kolejny rok kalendarzowy.

Vattax – pomoc, która pozbawi Was wszelkich wątpliwości

Wszelkie zawirowania i decyzje związane z podwyższaniem czy obniżaniem podatków VAT to uciążliwość dla przedsiębiorców. W celu zapoznania się z aktualnie obowiązującymi przepisami warto się udać po pomoc do specjalisty. Biuro rachunkowe Vattax służy specjalistycznym doradztwem, nie tylko w zakresie prawa finansowego, ale także prawa pracy czy przepisów związanych ściśle z administracją. Postaw na zaufanych fachowców i bądź zawsze na bieżąco.