Pracownicze Plany Kapitałowe – co to takiego i kiedy wchodzą w życie?

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowoczesny system długotrwałego oszczędzania. Gromadzone w ten sposób pieniądze są magazynowane na poczet przyszłych emerytur. PPK tworzą pracownicy, pracodawcy i państwo, co zapewnia kolektywne zaangażowanie w tworzenie funduszu. Grupa Vattax zapewnia kompleksowe wsparcie przedwdrożeniowe, oraz pomoc we wdrożeniu i prowadzeniu PPK na zlecenie Pracodawcy.

Czym jest PPK?

W ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych każdej osobie zatrudnionej, która chce oszczędzać, zostanie otwarty indywidualny rachunek. Konto będzie co miesiąc zasilane wpłatą pracodawcy i pracownika. Jeśli zaś chodzi o wkład państwa, zapewni ono zapłatę powitalną i roczne dopłaty.

Ponadto, pracodawca zajmie się wyborem odpowiedniego funduszu zdefiniowanej daty, który będzie inwestować zebrane środki zależnie od wieku uczestnika PPK. System jest wskazywany jako jeden z segmentów mających pośrednio wspomóc polską gospodarkę i finanse publiczne. Ma przeciwdziałać negatywnym skutkom, jakie niesie za sobą starzejące się społeczeństwo. Chodzi tu między innymi o uniknięcie scenariusza, w którym państwo zmuszone jest wprowadzać coraz to wyższe podatki i finansować niewydolną opiekę zdrowotną przy braku bodźców gospodarczych.

Oprócz tego w PPK będzie możliwość wykorzystania zgromadzonych pieniędzy jeszcze zanim pracownik przejdzie na emeryturę, co stanowi atrakcyjną opcję dla wszystkich obywateli. Zgromadzone pieniądze mogą być bowiem użyte przed 60 rokiem życia w celu sfinansowania leczenia bliskiej osoby. Mogą też zostać użyte jako wkład własny w przypadku chęci kupna lub budowy domu.

Od kiedy PPK będą obowiązywały?

  • I termin – dla firm zatrudniających 250 pracowników lub więcej: 1 lipca 2019
  • II termin – dla firm zatrudniających 50 pracowników lub więcej: 1 stycznia 2020
  • III termin – dla firm zatrudniających 20 pracowników lub więcej: 1 lipca 2020
  • IV termin – pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki z sektora finansów publicznych: 1 stycznia 2021

Enova365 – skuteczne narzędzie kontroli PPK

Enova365, oprócz tego że jest to znakomity program księgowy, ma też moduły usprawniające kontrolę biznesu. Rekomendowany jest dla różnych firm – korzystają z niego organizacje o różnej formie prawnej, skali działalności oraz działające w wielu branżach. Enova365 jest systemem, który nie tylko wspiera w planowaniu zasobów, ich kontroli oraz sprzedaży, ale też który wraz z firmą się rozwija. Dzięki enova365 zarządzanie firmą jest dużo łatwiejsze – również w obliczu nowych wymogów związanych z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.

Nieważna jest wielkość firmy – jeśli masz problem z kontrolą poszczególnych działów i chcesz usprawnić swoją działalność, a także zręcznie przebrnąć przez wprowadzenie PPK, program enova365 będzie dla Ciebie idealnym wyborem.

Wsparcie systemowe zarządzania firmą za pomocą enovy365 może szybko stać się łatwe za pomocą szkoleń organizowanych przez Grupę Vattax. Unit-Soft Sp. z .o.o., firma z naszej grupy, jest autoryzowanym partnerem enovy365, co dodatkowo gwarantuje jakość świadczonych usług i zaangażowanie w poprawną i skuteczną realizację usługi. Kontakt z firmą z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące programu enova365 i tego, w jaki sposób może on zoptymalizować prace firmy. Zapraszamy do kontaktu !.