Składanie PIT w 2018 roku. Jaki jest termin i jak można się rozliczyć?

Pod koniec kwietnia każdego roku przychodzi taki moment, kiedy większość podatników musi złożyć deklarację podatkową. Ich liczba wynosi blisko 80%, osób, które składają PIT-37, najpopularniejszą deklarację podatkową w Polsce. Dotyczy ona osób będących na etatach, jak również umowach cywilnoprawnych. Wielu obowiązek składania zeznania podatkowego zostawia na sam koniec i aby uniknąć związanego z tym stresu, podajemy garść informacji, które mogą podatnikom pomóc.

Kogo dotyczy deklaracja podatkowa i jak należy się rozliczyć

Jedną z najistotniejszych kwestii jest sam termin rozliczenia. W przypadku wspomnianego PIT-37 oraz PIT-37 czy PIT-38 czas jest do 30 kwietnia 2018 roku, dzień wypadający równo w poniedziałek. Tak jak w ubiegłych latach najpopularniejszą formą będzie złożyć deklaracje samemu, osobiście w urzędzie skarbowym. Wartą uwagi opcją, zyskującą coraz więcej zwolenników, jest złożenie pitów przez internet, za pomocą bezpłatnego oprogramowania e-Deklaracje. Nie jest ona zbyt skomplikowana, szczególnie za sprawą jasnych komunikatów, jak należy postępować krok po kroku. Taka możliwość jest dostępna tylko do 16 kwietnia.

W ramach przypomnienia warto nadmienić, że wolni od obowiązku składania PIT-u są osoby, będące emerytami i rencistami, gdy emerytura lub renta pełniły jedyne źródło ich dochodów. Te deklaracje wypełni za nich KRUS lub ZUS.

Istotne informacje odnośnie rozliczenia podatkowego, nie mogłyby się obyć bez komunikatu dotyczącego kar za nie rozliczenie PIT-u. Czynność ta niewykonana do 30 kwietnia skutkuje karą z urzędu skarbowego w wysokości od 200 do 4000 zł. W newralgicznych przypadkach wysokich kwot niezapłaconego podatku, decyzje o sankcjach podejmuje sąd.

Najważniejsze zmiany w PIT 2018

Przy rozliczeniu deklaracji podatkowej warto się dowiedzieć o zmianach, które mogą i Ciebie obejmować.

Jedną z nich pełni kwota wolna od podatku, która uległa korekcie. Między innymi dotyczy to progu, który wraz z przyjściem 2018 roku został podwyższony do 11 tysięcy złotych, który teraz umożliwia skorzystanie z pełnej kwoty wolnej od podatku. Zmiana dotyczy także samej wysokości kwoty, która zwalnia od zapłaty podatku. W zeszłym roku wynosiła ona blisko 6,5 tys. zł zarobków rocznych, a w tej chwili jest to 8 tys. zł.

Aktualizacja prawa podatkowego w przypadku składania deklaracji podatkowej zawiera również szereg innych zapisków, mówiących między innymi o zmianie wysokości kwoty zmniejszającej podatek z około 556 zł do wartości pomiędzy 1188, a 0 zł. Inne zapiski reformy dotyczą transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami czy rozszerzenie katalogu pokazującego dochody osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby będące nierezydentami.

Więcej informacji będzie można uzyskać w profesjonalnym biurze rachunkowym, jakim jest Vattax. Wiemy jak bardzo istotną sprawę stanowi rozliczenie podatkowe, dlatego też pracownicy naszej siedziby, w szczegółach przekażą wszelkie instrukcje, jak należy postępować przy składaniu deklaracji PIT w 2018 roku. Nie musisz się więc martwić – profesjonaliści z Vattax doradzą i wesprą Cię w sprawach rachunkowych.