Jak skutecznie obniżyć koszty prowadzonej działalności?

Prowadzenie działalności wiąże się z kosztami. Inaczej być nie może – aby zarobić, trzeba wcześniej zainwestować. Często jednak koszty prowadzonej działalności przewyższają nasze zarobki, generując straty finansowe, które – w poważnych przypadkach – mogą doprowadzić do upadku naszej firmy. Warto więc zapoznać się z kilkoma sposobami na skuteczne obniżenie ponoszonych przez nas kosztów.

Sprzęt nie musi być nowy

Częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest przekonanie, że firma musi mieć najnowszy, nieużywany sprzęt. Faktem jest, że nowe technologie wiążą się z dużymi wydatkami. W zależności, od prowadzonej przez nas działalności, dobrym pomysłem może być zakup sprzętu wyprzedażowego bądź poleasingowego. W zdecydowanej większości przypadków są to maszyny w pełni sprawne, sprawdzone i gotowe do działania. Można również zdecydować się na odwiedzenie aukcji komorniczych bądź giełd internetowych. Przy odrobinie wysiłku oraz inwestycji czasu niezbędnego do poszukiwań, możliwe staje się znalezienie sprzętu równie dobrego, jak nowy – za znacznie niższą cenę.

Zaufaj systemom eNova

Prowadzona przez nas firma czy działalność nie potrzebuje oprogramowania kosztującego tysiące złotych. Nie oznacza to również, że powinniśmy w całości zaufać wyłącznie oprogramowaniu na licencji darmowej. Chociaż jest to kuszące, nie zapominajmy, że darmowy produkt nie zastąpi profesjonalnego oprogramowania. Dlatego warto zastanowić się nad dobrą alternatywą, którą może stać się system eNova, oferujący uproszczoną i pełną księgowość. eNova jest przystępna i elastyczna, dzięki czemu nie będzie problemów z dostosowaniem jej do naszych potrzeb. Na jej podstawowe elementy składają się Księga Handlowa oraz Księga Podatkowa, w ramach których możemy ewidencjonować dokumenty oraz sporządzać deklarację. Dzięki wyposażeniu w odpowiednie moduły eNova pozwala na automatyzację wielu procesów – nie trzeba dzięki temu instalować wielu osobnych aplikacji do różnych celów. Ponieważ eNova oferowana jest w 3 wersjach (srebrnej, złotej i platynowej), możesz odpowiednio dostosować jej zawartość do swoich potrzeb i środków.

Wybierz odpowiednie konto firmowe

Prowadzenie działalności wiąże się z prowadzeniem odpowiedniego konta bankowego. Nieuważny przedsiębiorca może założyć takie konto w banku, którego siedzibę lub oddział ma blisko domu lub firmy, nie zwracając uwagi na warunki umowy. Należy dokładnie prześledzić oferty wielu banków w celu porównania najtańszych i najbardziej odpowiednich dla nas ofert. Być może konieczne dla nas będzie posiadanie darmowych przelewów internetowych, a może bardziej przyda nam się najtańsza opłata za wpłaty i wypłaty gotówkowe. Konto dla firmy musi być dostosowane do prowadzonej przez nas działalności – jego założenie nie może być traktowane lekceważąco.

Zdecyduj się na outsourcing

Duża część kosztów związanych z prowadzeniem firmy wiąże się z pewnymi jej działami. Kwestie takie, jak księgowość czy kadry i płace wymagają zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników – a co za tym idzie, zapewnienie im odpowiedniego wynagrodzenia. Warto więc zdecydować się na outsourcing części obowiązków. Tego typu usługę oferuje biuro Vattax. W zakres oferowanych przez nas możliwości wchodzą obsługa księgowa, outsourcing kadr i płac, doradztwo podatkowe, finansowe i prawne oraz wiele więcej. Zapoznaj się z naszą ofertą już teraz i skutecznie obniżaj koszty prowadzonej działalności!