PIT

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych, a potocznie również nazwa deklaracji składanej co roku w Urzędzie Skarbowym. Czym dokładnie jest PIT i od kogo pobierany jest ten podatek? Kto musi składać deklarację do Urzędu Skarbowego i jakie informacje zawarte są w dokumencie? Na jakich zasadach rozliczane są dzieci?

Czym jest PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych?

PIT (z angielskiego Personal Income Tax), to rodzaj bezpośredniego podatku dochodowego, który dotyczy przychodów uzyskanych przez osoby fizyczne, między innymi za wykonaną pracę, z emerytury, prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej czy bycia niezależnym pracownikiem. Pobierany jest on od polskich rezydentów jak również obcokrajowców, którzy uzyskali przychód w Polsce.

Czym jest PIT, czyli deklaracja składana do Urzędu Skarbowego?

Potocznie określenie PIT oznacza również deklarację podatkową składaną każdego roku do Urzędu Skarbowego. Na jej podstawie płaci się podatek lub można domagać się zwrotu nadpłaty. Deklarację tę musi złożyć każdy, kto ukończył 18 rok życia i posiada własne dochody. Dzieci rozliczane są wspólnie z rodzicami.

W dokumencie tym zawarte są informacje na temat przychodów, dochodu, kosztów oraz ulg. Niektóre grupy przychodów są zwolnione ze składania deklaracji PIT. Jeżeli chodzi o rozliczanie podatku dochodowego można dokonywać tego samodzielnie lub z małżonkiem. W zależności od wyboru podatek opłaca się na innych zasadach.

PIT posiada dwie definicje. Oznacza podatek dochodowy od osób fizycznych oraz deklarację składaną do Urzędu Skarbowego. Każdy, kto ukończył 18 rok życia i posiada własne dochody musi złożyć tę deklarację.