Usługi HR — co najczęściej obejmują?

 

HR to skrót pochodzący z języka angielskiego — wywodzi się od słów human resources, co w języku polskim oznacza zasoby ludzkie. Osoba pracująca w obszarze HR ma bezpośredni kontakt z pracownikiem, a do jej głównych zadań należy rekrutacja, organizacja szkoleń, ale także przygotowywanie zwolnień pracowników. 

Czym zajmuje się pracownik działu HR?

Oprócz szeroko pojętej polityki personalnej HR-owiec to osoba, która w wielu przypadkach zajmuje się także obsługą kadrowo-płacową pracowników w zakresie ich umów o pracę czy wynagrodzeń. Pracownicy działu HR zajmują się również rozliczaniem zobowiązań i należności pracowników, realizacją innych świadczeń oraz tworzeniem i prowadzeniem dokumentacji związanej z przebiegiem zatrudnienia pracowników. Dział HR ściśle współpracuje z pozostałymi częściami firmy. 

Do najważniejszych zadań działu HR należy jednak przede wszystkim przeprowadzanie procesów rekrutacji. Osoby odpowiedzialnie za rekrutację przygotowują i nadzorują cały proces rekrutacyjny, dbając o jego efektywność. Udział HR w zatrudnianiu pracowników ma na celu nie tylko zatrudnienie najlepszych specjalistów, ale także ciągłe usprawnianie i ewentualną modyfikację obowiązujących procedur. 

Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing HR?

Zadania działu HR obejmują szereg skomplikowanych i złożonych procedur — wewnętrzne próby zarządzania zasobami ludzkimi mogą odwracać uwagę od głównych działań firmy. Dodatkowym wyzwaniem, szczególnie dla pracodawców posiadających ograniczone zasoby może być również stale zmieniające się prawo. Zatrudnienie naszej firmy specjalizującej się między innymi w usługach kadrowo-płacowych gwarantuje sprawne działanie całej organizacji, zgodne z aktualnymi zapisami prawa. 

Usługi HR — co najczęściej wchodzi w skład pakietu usług HR?

Do najbardziej popularnych usług oferowanych przez firmy zajmujące się outsourcingiem HR należą między innymi: 

– przygotowywanie opisu stanowisk, w tym katalogu zadań organizacyjnych oraz katalog KPI,

– organizacja i rozwój systemów motywacyjnych,

– AC/DC – Assessment Center oraz Development Center, czyli metoda, której zadaniem jest wsparcie w diagnozie kompetencji. Development Center (DC) jest narzędziem diagnozy dotyczącym planowania rozwoju pracownika, podczas gdy Assessment Center używane jest podczas rekrutacji – zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej, 

– organizowanie i zarządzanie polityką szkoleniową – pracownicy HR odpowiadają za organizację i planowanie szkoleń. Ich zadaniem jest odpowiednie dobranie szkolenia zarówno do kompetencji, jak i stanowiska danego pracownika, 

– planowanie ścieżek kariery i planów sukcesji,

– rekrutacja

Usługi HR — gdzie zgłosić się po pomoc?

Grupa Vattax to firma, która od lat z powodzeniem zajmuje się świadczeniem usług HR, ale nie tylko. Oferujemy również usługi takie jak wirtualne biuro czy outsourcing HR. W skład naszych działań wchodzi także kompleksowa obsługa prawna — to świetny wybór zarówno dla tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze, biznesowe kroki, ale także dla tych, którym zależy na usprawnieniu i optymalizacji procesów funkcjonujących w firmie.