VAT-7 i VAT-7K – koniec obowiązku składania deklaracji od połowy 2019 roku

Oficjalnie od połowy 2019 roku każdy przedsiębiorca, będący czynnym płatnikiem VAT nie będzie zobowiązany do składania comiesięcznej deklaracji VAT-7 czy VAT-7K. Zlikwidowane deklaracje zostaną zastąpione plikiem JPK_VDEK. Celem tych zmian ma być uproszczenie Polskim przedsiębiorcom prowadzenia dokumentacji ich firmy oraz niedublowanie danych, dostarczanych Urzędowi Skarbowemu, któremu do zweryfikowania VAT-u podatnika w zupełności wystarczy Jednolity Plik Kontrolny w formie ewidencji elektronicznej.

Za sprawą ewidencji JPK_VAT Urząd Skarbowy posiada bogaty rejestr faktur, zawierający wszelkie informacje o transakcjach podatnika, które może w zasadzie automatycznie weryfikować. Jednolity Plik Kontrolny, aby w pełni spełniał swoje nowe funkcje, zostanie rozbudowany o nowe pozycje, pozwalające właścicielowi przedsiębiorstwa na poinformowanie Urzędu Skarbowego o wysokości podatku VAT.

Zastąpienie wielu deklaracji jednym plikiem

Ministerstwo Finansów chce, by elektroniczna ewidencja JPK_VDEK zastąpiła tradycyjne deklaracje podatkowe, zarówno miesięczne, jak i kwartalne najszybciej, jak to możliwe, dlatego jednym z celów resortu finansów jest znowelizowanie ustawy o VAT, tak, by można było dać przedsiębiorcom około półroczne vacatio legis na dostosowanie się do zmian. Konieczne będzie też doprecyzowanie zasad dokonywania korekty. Do tej pory wszyscy przedsiębiorcy muszą przesyłać do fiskusa comiesięczną deklarację VAT-7 lub VAT-7K w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Skutkiem wszystkich planowanych zmian ma być przede wszystkim ograniczenie biurokracji. Nowy plik JPK_VDEK będzie można wdrożyć po dokonaniu zmian w ustawie o VAT i w ordynacji podatkowej.

Wedle obowiązującego prawa podatnicy do co najmniej połowy roku 2019 mają obowiązek składać podstawowe deklaracje VAT, ale również dokumentacje zawierające informacje o transakcjach wewnątrzwspólnotowych VAT-UE oraz te, obejmujące krajowe transakcje, objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT-27. Wyparcie deklaracji VAT i zastąpienie ich jednym plikiem JPK_VDEK stanowi spore udogodnienie dla podatników, którzy od przyszłego roku nie będą musieli poświęcać czasu na powtarzanie przygotowywania dokumentów do deklaracji. Zmniejszeniu ulegną też tym samym koszty realizacji tego zadania.

Przedsiębiorcy, prowadząc własne firmy, powinni zapoznać się ze wszelkimi szczegółami prawnymi, zanim składanie jednolitego pliku kontrolnego zamiast deklaracji VAT-7 lub VAT-7K zacznie obowiązywać wszystkie firmy – zarówno te duże, jak i małe. W tym celu polecamy kompleksowe usługi biura rachunkowego Vattax, dzięki którym zyskasz okazję do usprawnienia funkcjonowania swojej działalności i jej rozwoju.