Zalety i wady outsourcingu płac

outsourcing kadr i płac

Co to jest outsourcing płac?

Outsourcing płac to nic innego jak powierzanie obowiązków związanych z obsługa płacową firmie zewnętrznej. Do obowiązków firm outsourcingowych z zakresu płac należy naliczanie wynagrodzeń, obliczanie wysokości składek ubezpieczeń zdrowotnych oraz społecznych, rozliczanie umów cywilno‐prawnych, tworzenie pasków płac i informowanie pracowników m.in. na temat pobranych zaliczek, wysokości ubezpieczeń a także rozliczenia z ZUS i Urzędem Skarbowym. Korzystanie z usług firmy outsourcingowej ma wiele zalet.

Jakie są zalety ?

Przede wszystkim korzystanie z usług zewnętrznej firmy wiąże się ze znaczną redukcją kosztów. Dzięki usługom firmy outsourcingowej nie musimy zatrudniać własnych pracowników. Oszczędzamy dzięki temu środki, które musielibyśmy przeznaczyć na stworzenie i wyposażenie miejsc pracy. Nie ponosimy też żadnych kosztów związanych z utrzymaniem pracownika, jego zwolnieniami lekarskimi, urlopami etc. Płacąc firmie outsourcingowej płacimy za 12 miesięcy usług i tyle otrzymujemy. W przypadku własnych pracowników płacimy za 12 miesięcy, a z powodu urlopów i innych nieobecności otrzymujemy maksymalnie 11 miesięcy pracy.
Czas i energię, którą byśmy poświęcili na rekrutację, szkolenia i wdrażanie nowych pracowników możemy poświęcić na dalszy rozwój naszego przedsiębiorstwa. Pracownicy, którzy mieli do tej pory dodatkowe obowiązki związane z płacami będą mogli poświęcić więcej czasu i uwagi na swoje podstawowe obowiązki.
Zaletą outsourcingu płacowego to także gwarancja, że powierzamy obowiązki w ręce wykwalifikowanych specjalistów. Doświadczenie firm outsourcingowych daje nam pewność, że wszystkie zadania zostaną wykonane rzetelnie i na czas.

Czy outsourcing kadr i płac ma jakieś wady? Na co warto zwrócić uwagę  wybierając firmę outsourcingową?

Przed rozpoczęciem współpracy z firmą outsourcingową może się pojawić wiele wątpliwości. Na co w takim razie warto zwrócić szczególną uwagę? Czym się kierować przy wyborze firmy outsourcingowej? Czy taki rodzaj współpracy niesie za sobą jakieś ryzyko? Czy ma jakieś wady?
Pierwszym aspektem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest doświadczenie i renoma wybranej firmy. Warto tutaj zapytać o opinię byłych lub obecnych partnerów firmy outsourcingowej. Wadą takiej współpracy jest to, że firma, z którą rozpoczniemy współpracę wejdzie w posiadanie bardzo delikatnych i poufnych danych dotyczących pracowników i firmy. Firmy takie mają obowiązek przestrzegania bardzo rygorystycznych przepisów dot RODO, często też mają certyfikaty niezależnych organizacji potwierdzające, że przestrzegają procedur i norm w zakresie bezpieczeństwa informacji lub jakości usług. Takimi niezależnymi certyfikatami uznawanymi na całym świecie i dość trudnymi do uzyskania są np certyfikaty ISO. Spytaj potencjalnego partnera, czy ma takie certyfikaty. Ich posiadanie gwarantuje, że w firmie tej dokłada się staranności w procesie świadczenia usług i bezpieczeństwa danych klientów.
Warto też zapoznać się dokładnie z ofertą firmy outsourcingu kadrowo-płacowego. Sprawdź, czy zakres obowiązków wybranej firmy w stu procentach spełnia wszystkie Twoje potrzeby. Zastanów się też, na jakich usługach Ci zależy, a z czego chciałbyś zrezygnować.
Omów na spotkaniu zakres obowiązków i sposób współpracy. Porozmawiajcie o obowiązkach, jakie firma outsourcingowa miałaby dla Ciebie wykonywać. Ustalcie zadowalający sposób komunikacji i raportowania wykonywanej dla Ciebie pracy.