Akcyza na papierosy i wyroby tytoniowe

Akcyza to podatek, który jest nakładany na produkcję, sprzedaż lub konsumpcję danego towaru. Akcyza jest zazwyczaj nakładana na towary, które są uważane za szkodliwe dla zdrowia publicznego, takie jak alkohol i tytoń. W niektórych przypadkach, akcyza może być również nałożona na przedmioty, które są uważane za luksusowe, takie jak biżuteria i futra. Celem akcyzy jest uzyskanie dochodów dla rządu, a jednocześnie zniechęcenie do używania szkodliwych produktów. Chociaż akcyza może być niepopularna wśród podatników, może być również skutecznym sposobem zniechęcenia ludzi do angażowania się w działania, które są szkodliwe dla ich zdrowia.

Wyroby tytoniowe w polskim prawie

Wyrób tytoniowy to produkt wytwarzany z rośliny tytoniowej. Roślina ta należy do rodziny psiankowatych, a jej liście są suszone i wykorzystywane na wiele sposobów. Można je palić, żuć lub wąchać. Nikotyna, smoła i tlenek węgla to niektóre ze szkodliwych substancji chemicznych zawartych w wyrobach tytoniowych. Produkty tytoniowe zawierają również inne trujące substancje chemiczne. Narażenie na te substancje może powodować raka, choroby płuc, choroby serca i inne problemy zdrowotne. W dymie tytoniowym znajduje się ponad 7000 substancji chemicznych, a co najmniej 70 z nich jest znanych z wywoływania raka. E-papierosy są rodzajem wyrobu tytoniowego. W e-papierosach nie spala się liści tytoniu, jak w tradycyjnych papierosach. Zamiast tego podgrzewają płyn zawierający nikotynę i wytwarzają parę, którą użytkownik wdycha. E-papierosy nie podlegają tym samym przepisom co tradycyjne papierosy, ponieważ nie wytwarzają biernego dymu. Jednak nadal stwarzają one szereg zagrożeń dla zdrowia. Długoterminowe skutki używania e-papierosów nie są jeszcze znane, ale eksperci uważają, że nie są one bezpieczne.

Wyroby tytoniowe a reklama

W celu ograniczenia konsumpcji wyrobów tytoniowych wiele krajów wprowadziło zakazy reklamy i promocji. Jednym z tych krajów jest Polska. Zakazy te zazwyczaj zabraniają wykorzystywania telewizji, radia i mediów drukowanych do reklamowania wyrobów tytoniowych. Mogą one również obejmować inne formy reklamy, takie jak sponsoring i lokowanie produktu. Ponadto niektóre kraje zakazały sprzedaży wyrobów tytoniowych w określonych rodzajach sklepów, takich jak apteki i sklepiki szkolne. Poprzez utrudnianie ludziom kontaktu z reklamą wyrobów tytoniowych, zakazy te mają nadzieję na zmniejszenie ogólnej konsumpcji wyrobów tytoniowych.

Produkty tytoniowe i e-papierosy akcyza na rok 2022

Obecnie średnia cena detaliczna papierosów oraz średnia cena detaliczna tytoniu do palenia do celów określenia minimalnej stawki akcyzy na papierosy, oraz stawki akcyzy na wyroby nowatorskie na rok 2022 wynosi:

  • dla papierosów – 737,07 zł za 1000 szt
  • dla tytoniu do palenia – 491,82 zł za kilogram

E-papierosy w polskim prawie

30 kwietnia 2021 r. Ministerstwo Finansów zamknęło okres zwolnienia z obowiązku oznaczania płynów do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich znakami akcyzy legalizacyjnej, dla których obowiązek podatkowy w zakresie akcyzy powstał do 31 grudnia 2020 r. Od 1 maja 2021 r. wszystkie bez wyjątku wyroby nowatorskie i płyny do papierosów elektronicznych przeznaczone do sprzedaży muszą być oznaczone znakami akcyzy skarbowej lub legalizacyjnej.

Akcyza na wyroby nowatorskie i e-papierosy będzie dotyczyć tylko wyrobów konsumowanych w Polsce. Płyny do papierosów elektronicznych wysyłane poza granice Polski nadal nie będą obciążone akcyzą, ponieważ – jak wspomniano – podatek ten dotyczy wyłącznie wyrobów konsumowanych w Polsce. Jednak wszystkie inne wyroby tytoniowe wysyłane poza granice Polski – w tym papierosy, cygara i cygaretki – nadal będą objęte akcyzą. Dlatego też przed wysyłką jakichkolwiek wyrobów tytoniowych za granicę należy upewnić się, że są one odpowiednio oznakowane znakiem skarbowym lub legalizacyjnym.