Opodatkowanie bezdzietnych – wstępna koncepcja nowego projektu ustawy

Jeszcze w tym roku padł pomysł wprowadzenia podatku, którym obarczone zostałyby osoby, żyjące w związku, ale nie posiadające dzieci. Jak zapewnia resort Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jest to wyłącznie wstępna koncepcja wdrożenia takiego pomysłu w życie. Choć według minister Elżbiety Witek prace nad projektem nie są obecnie prowadzone to i tak, zamysł wprowadzenia takiego podatku, wywołał kontrowersje wśród obywateli.

Podatek bykowy – geneza pojęcia

Podatek „bykowy” – jego potoczna nazwa dotyczyła pierwotnie opłaty, jaka była otrzymywana przez właścicieli byków w XVI w. w ramach pokrycia ich utrzymania. W kolejnych wiekach podobno to określenie oznaczało karny podatek, który był skierowany do osób, spodziewających się nieślubnego dziecka. Sformułowanie to było zgoła inne od tego, co rozumiemy obecnie. Jest tak, gdyż nazwa bezpośrednio nawiązuje do podatków, pobieranych przez osoby bezdzietne, nieżonate czy niezamężne, w czasach PRL-u. Został on jednak zniesiony w 1973 r., ale stworzony dokument MSWiA wywołał na nowo dyskusje i wątpliwości, jakie ze sobą niósł.

Opodatkowanie bezdzietnych? Aktualna sytuacja

W czerwcu i lipcu sprawa została przywołana i przybliżona przez „Gazetę Wyborczą” oraz „Rzeczypospolitą”. Według samych przedstawicieli prasy, chęć wdrożenia takiego projektu ustawy o podatku bykowym, była podyktowana działaniami w zakresie przygotowań resortu do prowadzenia nowej polityki imigracyjnej. Mimo takich doniesień, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szybko wyszło z wyjaśnieniami, jakoby taki pomysł stanowił jak na razie wstępną koncepcję. Ministerstwo wydało nawet oficjalne oświadczenie, że nie będą prowadzone żadne dalsze działania, w związku z opodatkowaniem osób bezdzietnych.

Jakie stosunek do opodatkowania bezdzietnych mają Polacy?

Całkiem niedawno przeprowadzono specjalne badanie na panelu Ariadna, na próbie liczącej ponad 1000 osób. Wśród nich znaleźli się ci, którzy ukończyli 18 lat. Uzyskane wyniki podają, że aż 72% ankietowanych jest przeciwna wprowadzenia takiej formy podatku, a za tylko 16%. Przy czym 12% nie miało zdania na ten temat. Warto przy okazji zaznaczyć, że stosunek odpowiedzi nie różnił się, ze względu na upodobania polityczne. Zarówno ci, którzy są za PiS i za PO, wynik procentowy z podanego badania wynosił około 73%.

Biuro rachunkowe Vattax – wsparcie w bieżących regulacjach prawnych

Początkowy stan koncepcji dotyczącej wprowadzenia podatku dla osób bezdzietnych powoduje kontrowersje oraz obawy, że kiedyś może wejść w życie. O nowych informacjach w tej sprawie oraz innych aktualnościach w zakresie prawa, możesz się dowiedzieć od profesjonalistów z księgowości. Biura rachunkowe Vattax służy pomocą doradczą w tematyce prawa pracy, finansów, księgowości, a także administracji. Klienci biznesowi i indywidualni w razie wszelkich wątpliwości o charakterze prawnym, mogą polegać na wsparciu naszych specjalistów.