Poltax Plus – wszystkie US w centralnym systemie poboru podatków

Urzędy Skarbowe w Poltax Plus

Na swoim Twitterze Ministerstwo Finansów napisało, że jest na ostatniej prostej do wdrożenia portalu PoltaxPlus. Już od lipca ponad 400 Urzędów Skarbowych pracuje na tym systemie. Centralny system poboru podatków był wdrażany rok i czekało na niego mnóstwo Urzędów.

Duże ułatwienie czy nowy problem?

Poza danym urzędem skarbowym, w którym są przetwarzane dane podatnika, inne oddziały nie mają dostępu do danych. Poltax Plus ma być systemem, który pomoże rozwiązać ten problem. Jest systemem będącym łącznikiem pomiędzy Urzędami w całej Polsce. To umożliwi załatwienie naglącej sprawy niekoniecznie w jednej możliwej placówce. Każdy Urząd będzie stał otworem i nie będzie wymagana rejestracja. Trzeba jednak nieco zmodyfikować przepisy. Był wdrażany od marca tego roku i już wtedy poszczególne palcówki miały do niego dostęp.

Teraz z systemu korzystają wszystkie Urzędy Skarbowe w Polsce. Dzięki systemowi Poltax Plus wszystkie dane podatników związane z poborem podatków i ich rozliczeniem są dostępne na platformie. VAT, CIT, PIT będą dostępne właśnie w ramach jednego systemu niezależnie od miejsca pracy. Ograniczeniem zaś jest tylko poziom uprawień, jakie posiadają pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej.

Stary – Nowy Poltax

System Poltax nie jest jednak niczym nowym. Już w latach 90 zaczynał być budowany przez firmę Bull i Ministerstwo Finansów. Wtedy wymiana danych nie była w ogóle możliwa. Efekt był taki, że zmieniając miejsce zamieszkania, trzeba było rejestrować się w Urzędzie Skarbowym. Brak kontaktu między urzędami a izbami skutecznie utrudniał komunikację. Z drugiej strony brak Centralnego Rejestru Podatników, który miałby zapisany numer identyfikacji podatkowej i dane dotyczące deklaracji. Internet też jeszcze nie był w pełni rozwinięty. Te wszystkie aspekty sprawiły, że pierwotna wersja Poltaxu nie mogła być wdrożona.

W praktyce działanie Poltaxu ma wyglądać tak, że całość przesyłanych danych będzie dostępna dla Urzędów Skarbowych objętych programem. Ma to znacznie ułatwić załatwianie formalności, rozliczanie się czy po prostu komunikację między instytucjami.

Nowe pomysły

Kolejnym rewolucyjnym pomyłem, ma być portal „e-Urząd Skarbowy”. Chodzi o stworzenie serwisu, w którym użytkownik po zalogowaniu będzie miał dostęp do informacji podatkowych. Możliwa ma być także załatwienie spraw online, co znacząco ułatwi funkcjonowanie i rozładuje kolejki. Projekt ma być uruchomiony w ciągu trzech lat, a zmiany wprowadzane stopniowo. Będzie możliwość składania CIT-8, którego Ministerstwo Finansów nie objęło profilem zaufanym, a także wysyłanie deklaracji z systemu e-Deklaracje. Docelowo ma powstać konto, podobne do tego elektronicznego, które mamy w banku. W jednym miejscu będą informacje dotyczące złożonych dokumentów w urzędzie, jaka była odpowiedź organów, jakie jest saldo rozliczeń i status spraw, które aktualnie musisz załatwić. Dodatkowo będziesz mieć kontrolę nad wszystkimi odprowadzonymi przez pracodawcę podatkami. Idealnie sprawdzi się osobom, które są podatnikiem, płatnikiem i pełnomocnikiem. Jest to jednak dosyć odległa perspektywa i czy system z powodzeniem wejdzie w życie, tego jeszcze nie wiadomo.

Zgodnie z harmonogramem do połowy września wszystkie Urzędy Skarbowe mają być objęte systemem. Jest to zapewne dobra opcja dla tych, którzy nieustannie migrują. Dla urzędników to kolejny, nowy system, którego obsługi muszą się nauczyć. Nic dziwnego, mamy dwudziesty pierwszy wiek i nawet systemy muszą iść z duchem czasu. Jeżeli system nie sprawdzi się, to z pewnością będzie bardziej udoskonalany. Poltax Plus ma być rewolucją i ułatwieniem. Czy rzeczywiście tak będzie, czas pokaże.