Sprawna windykacja należności

sprawna windykacja naleznosci

W trakcie prowadzenia własnego przedsiębiorstwa zawieramy bardzo wiele umów z najróżniejszymi kontrahentami. Współpracując z wieloma z nich, z całą pewnością będziemy zadowoleni i z nadzieją spojrzymy w kierunku dalszej możliwości kooperacji. Niestety, nie stanie się to nigdy regułą i część naszych współpracowników może nie wywiązywać się odpowiednio ze swojej roli. W tym wypadku możemy stanąć przed koniecznością ściągnięcia długów od kontrahenta, co nie należy ani do najprostszych, ani do najprzyjemniejszych czynności.

W biurach Vattax niejednokrotnie doradzaliśmy naszym klientom w kwestiach dotyczących zagadnień związanych z windykacją tak, aby wybrali oni najlepszy sposób na odzyskanie swoich pieniędzy. Poniżej chcielibyśmy zaprezentować Państwu kilka sposobów, aby sprawna windykacja należności stała się jedynie formalnością.

1. Windykacja sądowo-egzekucyjna

Sprawna windykacja należności może przebiegać na drodze sądowej. Tym sposobem osoba zadłużona wobec nas może otrzymać prawomocny wyrok, zmuszający ją do spłaty należności. Przy braku kooperacji osoby zadłużonej, sprawa ta może zostać skierowana do komornika, co w konsekwencji doprowadzi do egzekucji z majątku dłużnika.
Oczywiście ten typ windykacji polega na złożeniu pozwu sądowego. Należy pamiętać, że windykacja sądowo-egzekucyjna wiąże się z wyższymi kosztami postępowania oraz może przekreślić szanse na podjęcie współpracy z kontrahentem w przyszłości.

2. Samodzielne przeprowadzenie windykacji

W przypadku, w którym zależy nam na zachowaniu dobrej relacji ze współpracownikiem, sprawna windykacja należności może być przeprowadzona samodzielnie – jeżeli mamy odpowiednie umiejętności. Możemy zdecydować się zarówno na polubowne działania, jak i wkroczyć na ścieżkę prawną. W pierwszym przypadku najważniejszą kwestią jest zachowanie stałego kontaktu z dłużnikiem i konsekwentne działanie. Osoba odzyskująca dług powinna wykazać silne cechy charakteru – musi być sumienna i nieugięta w swoich dążeniach. Zdecydowanie nie może angażować się emocjonalnie w czasie rozmów ani okazywać litości. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy stać się agresywni w swoich zachowaniach. Dłużnik będzie próbował rozmaitych sposobów na przeciągnięcie terminów spłaty, w związku z czym wymagana jest duża cierpliwość.

3. Korzystanie z usług firmy windykacyjnej

Należy pamiętać, że zwłoka w odzyskaniu długu i okazywanie dłużnikowi, że nie zależy nam na jego szybkiej spłacie działa tylko na naszą niekorzyść. Skorzystanie z zewnętrznej firmy w celu odzyskania pieniędzy to kwestia, z którą nie powinniśmy zwlekać, jeżeli wiemy, że nie poradzimy sobie sami. Profesjonaliści mogą działać dużo skuteczniej niż my, zależnie od czynników takich, jak wysokość długu, okoliczności jego powstania czy branża, której dotyczy. Jeżeli stwierdzimy, że sami nie nadajemy się do przeprowadzenia skutecznej windykacji, zewnętrzna firma jest dobrym rozwiązaniem.

Sprawna windykacja należności nie jest łatwym zadaniem i jest to całkowicie zrozumiałe. Jeżeli kiedykolwiek spotka Cię trudność w radzeniu sobie z kontrahentami, koniecznie skontaktuj się z Vattax. Doradzimy Ci, jaką obrać drogę w celu odzyskania należnych Ci pieniędzy.

Dowiedz się więcej na temat windykacji.